U7 Festival Schedule

Date Start Time Home Team Away Team Field
5/30/2015 09:00 AM Cheetah-Pandas (Boan Lenzo)-U7G Madison (Bowles)-U7C Biltmore/JBL 1E Red
5/30/2015 09:00 AM Reynolds 2 (Barlas)-U7C Enka 4 (Batchelder)-U7C Biltmore/JBL 1E White
5/30/2015 10:00 AM Reynolds 2 (Barlas)-U7C Cheetah-Pandas (Boan Lenzo)-U7G Biltmore/JBL 1E Red
5/30/2015 10:00 AM Enka 4 (Batchelder)-U7C Madison (Bowles)-U7C Biltmore/JBL 1E White
5/30/2015 11:00 AM Madison (Bowles)-U7C Reynolds 2 (Barlas)-U7C Biltmore/JBL 1E Red
5/30/2015 11:00 AM Cheetah-Pandas (Boan Lenzo)-U7G Enka 4 (Batchelder)-U7C Biltmore/JBL 1E White

 

 

U8C Festival Schedule

 

Date Start Time Home Team Away Team Field
5/30/2015 09:30 AM Madison (Bowles) Black Bandits (Dudley) Biltmore/JBL 1E Red
5/30/2015 09:30 AM Mighty Dragons (Kohler) Storm (L’eglise) Biltmore/JBL 1E White
5/30/2015 10:30 AM Storm (L’eglise) Madison (Bowles) Biltmore/JBL 1E Red
5/30/2015 10:30 AM Black Bandits (Dudley) Mighty Dragons (Kohler) Biltmore/JBL 1E White
5/30/2015 11:30 AM Mighty Dragons (Kohler) Madison (Bowles) Biltmore/JBL 1E White
5/30/2015 11:30 AM Storm (L’eglise) Black Bandits (Dudley) Biltmore/JBL 1E Red

 

 

 

U9/U10 Festival Schedule

 

 

Date Start Time Home Team Away Team Field
5/30/2015 09:30 AM U9 Reynolds 1 (McCormack) TBA Biltmore/JBL 1F
5/30/2015 09:30 AM U10 Girls Go to Goal (Jackson) U10 Asheville 2 (Meadows) Biltmore/JBL 1D
5/30/2015 10:30 AM TBA U10 Asheville 2 (Meadows) Biltmore/JBL 1F
5/30/2015 10:30 AM U10 Girls Go to Goal (Jackson) U9 Reynolds 1 (McCormack) Biltmore/JBL 1D
5/30/2015 11:30 AM TBA U10 Girls Go to Goal (Jackson) Biltmore/JBL 1D
5/30/2015 11:30 AM U9 Reynolds 1 (McCormack) U10 Asheville 2 (Meadows) Biltmore/JBL 1F

 

 

U10/U11 Girls Festival Schedule

 

 

Date Start Time Home Team Away Team Field
5/30/2015 09:00 AM U11 Madison (Armstrong) U10 Ferocious Ferrets (Miller) Biltmore/JBL 1D
5/30/2015 09:00 AM U10 Chainsaws (Bradley) U10 Asheville 2 (Ferraby) Biltmore/JBL 1F
5/30/2015 10:00 AM U10 Chainsaws (Bradley) U11 Madison (Armstrong) Biltmore/JBL 1F
5/30/2015 10:00 AM U10 Ferocious Ferrets (Miller) U10 Asheville 2 (Ferraby) Biltmore/JBL 1D
5/30/2015 11:00 AM U10 Ferocious Ferrets (Miller) U10 Chainsaws (Bradley) Biltmore/JBL 1D
5/30/2015 11:00 AM U10 Asheville 2 (Ferraby) U11 Madison (Armstrong) Biltmore/JBL 1F

 

U11/U12 Coed Tournament Schedule

 

Date Start Time Home Team Away Team Field
5/30/2015 09:00 AM U11 Enka (Dangerfield) U12 West Asheville Villains (Dunlap) Biltmore/JBL 1B
5/30/2015 09:00 AM U11 Asheville 1 (Griwatz) U11 Owen 2 Bears (Gun) Biltmore/JBL 1A
5/30/2015 10:00 AM U12 West Asheville Villains (Dunlap) U11 Asheville 1 (Griwatz) Biltmore/JBL 1A
5/30/2015 10:00 AM U11 Owen 2 Bears (Gun) U11 Enka (Dangerfield) Biltmore/JBL 1B
5/30/2015 11:00 AM U12 West Asheville Villains (Dunlap) U11 Owen 2 Bears (Gun) Biltmore/JBL 1A
5/30/2015 11:00 AM U11 Asheville 1 (Griwatz) U11 Enka (Dangerfield) Biltmore/JBL 1B

Group Winner and Runner-Up will play in a Final at 12:00 pm on Field 1A.

High School Tournament Schedule

Date Start Time Home Team Away Team Field
5/30/2015 09:30 AM Reynolds 1B (McConnell) Reynolds 1A (Bowman) Biltmore/JBL 1A
5/30/2015 09:30 AM Asheville 2B (Mills) Asheville 2A (Martens) Biltmore/JBL 1B
5/30/2015 10:30 AM Reynolds 1B (McConnell) Asheville 2A (Martens) Biltmore/JBL 1A
5/30/2015 10:30 AM Reynolds 1A (Bowman) Asheville 2B (Mills) Biltmore/JBL 1B
5/30/2015 11:30 AM Asheville 2B (Mills) Asheville 1B (McConnell) Biltmore/JBL 1A
5/30/2015 11:30 AM Asheville 2A (Martens) Asheville 1A (Bowman) Biltmore/JBL 1B

Group Winner and Runner-Up will play in a Final at 12:30 pm on Field 1B